NB I: A Paks továbbra is a megszokott formáját hozza, míg az Újpestnél jelentős változások történtek, amely teljesen új irányt adott a csapatnak.


NB I 2024/25 - félévi teljesítményáttekintő II/III.

Ahogy 2024 az utolsó napjaihoz közeledik, a magyar bajnoki labdarúgóidény is a feléhez érkezett. Itt az ideje, hogy egy alapos áttekintést nyújtsunk az őszi teljesítményekről. Ezt a háromrészes karácsonyi cikksorozat keretében tesszük meg, hátulról előre haladva. Szenteste napján a kiesőzónát vizsgáltuk meg, most pedig - az élmezőny előtt - a középmezőnyre fókuszálunk. A reflektorfényben a Nyíregyháza, Fehérvár, Újpest és Paks csapata áll, akik izgalmas teljesítményeikkel méltán érdemlik meg a figyelmet.

Ahogyan a tavalyi szezonban, úgy idén is szoros versenyt vív a tabella közepén az NB I két újonca. A Szpari, bár egyenlő pontszámmal áll, rosszabb gólkülönbséggel, de a győzelmek számát tekintve megelőzi az ETO-t.

Nyíregyháza a Győr ellen indította el az élvonalbeli szezonját, és az első mérkőzését győzelemmel zárta. Ezt követően azonban az öt következő meccsből csupán egyetlen pontot tudtak gyűjteni. A félszezon végére azonban olyan pozícióba kerültek, amelyet a kezdeti elvárásokhoz képest sikerült túlszárnyalniuk.

A nyírségiek hazai pályán kétszer is meglepték a felsőházi csapatokat (Paks: 4-2; MTK: 2-0), de a pontjaik jelentős része a tabella alján álló ellenfelek legyőzéséből származik. Ez azt jelenti, hogy a gyengébb riválisok ellen megbízhatóan teljesítenek, ami újoncként biztató alapot jelent a további fejlődéshez.

A fejlődési lehetőséget elöl és hátul is kereshetik. A második legalacsonyabb xG-mutató az övék, amit legalább az átlagosnál jobb hatékonysággal érvényesítenek: 21 gólt lőttek. Átlagos helyzetminőségük (0,114 xG/lövés) viszont középmezőnybeli mutató.

A Szparinak a védekezésében is tapasztalható némi "elmaradás", azonban a kiesőjelöltek gyenge szereplése jelenleg támogatja őket a vonal fölötti helyezés megtartásában. A csapat 25,89 xGA (elvárt gólok) mellett összesen 29 gólt kapott, ami mindezek ellenére még mindig hagy némi kívánnivalót maga után.

Elnézve a nyári átigazolási időszakban történt jövést, és legfőképp a menést, a Fehérvár csapatának számára a bennmaradás lehetett a reális cél. Ehhez képest Pető Tamás munkáját egyelőre nem csak a tabella, de az alapozó mutatók fényében is egy teljes értékű középcsapat dicséri.

Maga a felsőházi első helyezés ugyanakkor nagyrészt annak köszönhető, hogy a Vidi utolsó két győzelmét "hatpontos" meccseken, a Nyíregyháza és a ZTE ellen aratta. Ez ugyanakkor nem von le a félszezonos léptékben nyújtott mutatóik értékéből.

A Vidi a nyolcadik legjobb xG-mutatót produkálta a ligában, összesen 22,08 értékkel, és még ezt is túlszárnyalta két góllal. A védekezés terén sem állnak rosszul, hiszen xGA mutatójuk a hetedik legmagasabb, ami a hatodik legjobb védekezési teljesítménynek felel meg. Bár Tóth Balázs tavalyi kiemelkedő formája már a múlté, a Dala és Nagy páros a 25 várt gólra kapott 25 találattal remek teljesítményt nyújt, így a védelemben is "pénzükön" érzik magukat.

Amikor Nyíregyházáról van szó, érdemes kiemelni az alsóházi csapatok ellen nyújtott kiemelkedő teljesítményt, de a Vidinél ez még hangsúlyosabb. Pető Tamás együttese a Zalaegerszeg, Kecskemét és Nyíregyháza ellen lejátszott hat mérkőzés során a pontjaik több mint felét, összesen 12-t gyűjtötte össze.

Idén valóban érdemes foglalkozni a politikai struktúrák alsó- és felsőházának kérdésével. A tabellán a legnagyobb, hat pontos különbség a 7. helyen álló Fehérvár és a 6. helyezett Újpest között mutatkozik meg. Az Újpest esetében is elmondható, hogy nem igazán van okuk panaszra, hiszen a nyári átigazolási időszak inkább egy vérátömlesztésre hasonlított, mintsem egy egyszerű frissítésre.

Nem meglepő módon a kulcsemberek jelenleg legfontosabbika is az új érkezők közül került ki. Itt pedig nem is álljuk meg egy kis önfényezés nélkül, hiszen mi már átigazolási pletyka korában remek üzletnek tartottuk Piscitelli Újpestre igazolását.

A Piscitelli Újpestre való szerződése igazi nyer-nyer helyzetet teremt.

A korábbi kövesdi kapus nemcsak remekül védett, hanem a fialtott tétünket is eredményesen teljesítette. Csapata a legkevesebb gólt (14) kapta, miközben ő 22,67 várható góllal nézett szembe. Ez a +8-as felülteljesítés valahol félúton helyezkedik el Tóth Balázs és Szappanos Péter tavaly őszi teljesítménye között, amelyekért anno mindkét játékost kiemeltük és elismeréssel illettük.

A hátulról indított remeklések és a visszafogott támadójáték kombinációja eredményezi a középmezőnybeli helyezést. Az Újpest xG mutatója (20,41) és a szerzett góljaik száma (21) egyaránt a tabella alsó harmadába helyezi őket. Ezen kívül a lövésenkénti xG-átlaguk (0,11) szintén csak éppen hogy kilóg a gyengébb statisztikák közül.

Noha a tavalyi őszi bajnoknak idén egy 5. hellyel kell beérnie, nagy vonalakban azt mondhatjuk: Pakson a helyzet változatlan. Bognár György idén sem hazudtolja meg magát: csapata a legtöbb gólt (34) lőtte a bajnokságban, viszont a második legtöbbet (30) kapta. És egyiket sem a szél hordta össze.

A tolnai csapat a kapu előtti teljesítményével kiemelkedik a mezőnyből, hiszen az xG mutatójuk 34,66-ra rúg, ami a legmagasabb érték a ligában. Ezen a téren a Fradi (29,42) és az MTK (29,22) is csak messziről tudják őket figyelni, így a tolnaiak dominanciája egyértelműen megmutatkozik.

A leszegett fejjel való rohamozás azonban előbb-utóbb visszaüt. Az ellenfelek összesített xG mutatója 27,96, ami csak a két kiesőhelyezett csapat esetében volt rosszabb. Ráadásul ha a riválisnak lehetősége adódik, akkor a második legjobb minőségű helyzetekből (0,133 xG/lövés) próbálkozhat, ami nem kedvez a védekezés szempontjából.

Ahogy a Vidinél Tóth, úgy a Paksnál Szappanos hiánya is érezhető ezen a ponton. Az együttes ugyanis az xG-mutató szerint idén a kapott gólok tekintetében negatív tartományban mozog. Persze Bognár Györgyöt ez valószínűleg nem zavarja, hiszen ott van neki egy szuperBödéje, aki 94 percenként betalál, és 5,56 xG-ből 8 gólt hozott össze.

Related posts