A vidéki turizmus lendülete továbbra is töretlen, október hónapban pedig kiemelkedő sikereket könyvelhetünk el.


Idén októberben a hazai szálláshelyekre mintegy 1,5 millió látogató érkezett, ami 15%-os emelkedést mutat az előző év ezen időszakához viszonyítva. A vendégek összesen több mint 3,4 millió vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, ezzel pedig 8,5%-kal túlszárnyalták a tavalyi számokat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium legfrissebb elemzése alapján 2024 első tíz hónapjában figyelemre méltó növekedést mutatott a turisztikai szektor. E periódus alatt 15,5 millió látogató érkezett a magyar szálláshelyekre, míg a vendégéjszakák száma közel 38,5 millióra rúgott. A turizmus fellendülése nemcsak a fővárosban tapasztalható, hanem a vidéki területeken is jelentős, ami világosan tükrözi a vidéki turisztikai célpontok iránti fokozódó érdeklődést és népszerűséget.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) statisztikái szerint 2024 októberében a vendégforgalom 15%-os növekedést mutatott az előző év hasonló időszakához viszonyítva, ami körülbelül 1,5 millió látogatót jelentett a szálláshelyek számára.

Október hónapban hazánkba 740 ezer külföldi látogató érkezett, ami 23 százalékos növekedést mutat a tavalyi számokhoz képest. Ezen kívül a belföldi vendégek száma is emelkedett, elérve a 738 ezer főt, ami 8,2 százalékos bővülést jelentett. Az év tizedik hónapjában a magyar szálláshelyeken összesen több mint 3,4 millió vendégéjszakát könyveltek el, ami szintén kedvező, 8,5 százalékos növekedést tükröz a tavalyi adatokhoz viszonyítva.

Ez 1,8 millió külföldi vendégéjszakát jelentett, ami 13 százalékkal meghaladta a tavaly októberi adatokat. Ezen kívül a hazai látogatók is jelentős időt töltöttek a szálláshelyeken, közel 1,6 millió éjszakát regisztrálva, ami 4,2 százalékos növekedést mutat a 2023. októberi számokhoz képest.

Elemzésében az NGM rámutatott: az ország teljes szálláshely-forgalmának közel 58 százalékát, azaz 2 millió éjszakát vidéken regisztráltak. A fővároson kívül eltöltött vendégéjszakák 71 százaléka belföldi vendégekhez volt köthető, a legnépszerűbb turisztikai térség pedig októberben is a Balaton volt. A szálláshelyi forgalom közel 42 százaléka célozta Budapestet, a fővárosi vendégéjszakák száma közel 1,5 milliót ért el, ami 13,1 százalékkal bővült tavalyhoz képest. A nemzetközi vendégforgalom aránya Budapesten közel 87 százalékos volt, a külföldi vendégéjszakák száma a fővárosban megközelítette az 1,3 milliót, ami 15 százalékos növekedést jelent. Így elmondható, hogy a nemzetközi turisták körében Budapest kiemelkedő népszerűségnek örvend - hangoztatta az NGM.

Az utazás iránti élénk érdeklődés következtében a szálláshelyek bevétele elérte a 91,5 milliárd forintot, ami 21 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakát. Ebből a vidéki szálláshelyekre több mint 47 milliárd forintot költöttek a látogatók, ahol a bevételek 17,6 százalékkal emelkedtek a tavaly októberi számokhoz viszonyítva. A vendéglátóipar összesített bevétele pedig 166,2 milliárd forintra rúgott 2024 októberében, ami 10,4 százalékos növekedést jelent az előző év tizedik hónapjához képest.

A legfrissebb statisztikák alapján 2024 első tíz hónapjában 15,5 millió látogató érkezett a magyar szálláshelyekre, ami 10,2%-os növekedést jelent a 2023-as évhez viszonyítva. Emellett a vendégéjszakák száma is kedvezően alakult, 5,3%-os emelkedéssel közelítve a 38,5 millióhoz.

Az adatok alapján megállapítható, hogy Magyarország turisztikai vonzereje októberben tovább erősödött. Az egyre hűvösebb időjárás ellenére az utazási kedv nem csökkent, sőt, a látogatók továbbra is jelentős számban keresik fel hazánkat. Egyre több család számára válik elérhetővé a kikapcsolódás lehetősége, akár hosszabb időszakra is.

A turizmus folyamatos növekedése nemcsak a főváros, hanem a vidéki régiók iránti érdeklődést is fokozza, ami kedvező hatással van a helyi gazdaságra.

A jelenlegi trendek azt mutatják, hogy Magyarország továbbra is erős desztinációnak számít a nemzetközi és belföldi utazók körében, és az ország turizmusának fejlődése stabil alapot biztosít a gazdasági növekedés számára.

Az NGM hangsúlyozta: a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely jelentős mértékben járul hozzá a GDP növekedéséhez és mintegy 400 ezer család számára biztosít megélhetést. A kormány az ágazat teljesítményének további növelése érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat a vendéglátóhelyek fejlesztése, színvonaluk és versenyképességük fokozása érdekében.

Related posts