Nyárádremete egy varázslatos település, amely a természet és a hagyományok ölelésében található. A festői tájak, zöldellő dombok és kristálytiszta vizek jellemzik, ahol a helyi közösség büszkén őrzi hagyományait. Az itt élők szívélyes vendégszeretete és a

Jelenleg több mint kétszáz fogyatékkal élő felnőttről gondoskodnak a mikházi rehabilitációs központban, azonban a törvény előírja, hogy legtöbb ötven ellátott lehet egy intézményben. A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, amelynek az alárendeltségébe a mikházi központ is tartozik, átszervezi a felnőttsérülteket ellátó intézményeket, ennek részeként Nyárádremetén egy központot alakítanak ki, ahová a mikházi bentlakók egy részét fogják költöztetni.
A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság felnőttellátásért felelős igazgatóhelyettese, Crina Căliman, válaszolt érdeklődésünkre: az átszervezési terv keretében a mikházi rehabilitációs intézmény 218 lakóját öt különböző helyszínre tervezik áthelyezni, köztük a Nyárádremetén épülő központot, ahová 48 ellátott költözhet. A nyárádremetei főúton található épületet a Maros Megyei Tanács vásárolta meg 2022-ben, de ahhoz, hogy az ingatlan megfeleljen a szükséges előírásoknak, számos belső és külső munkálatra volt szükség. A beruházás finanszírozását a megyei önkormányzat biztosítja, az idei költségvetésben pedig 10,1 millió lejt különítettek el erre a célra. Jelenlegi látogatásunk során a kivitelező már aktívan dolgozott, a munkálatokat december végéig be kell fejezniük. Amikor arról érdeklődtünk, mi történik a mikházi központban élő többi fogyatékkal élő személlyel, Crina Căliman elmondta, hogy a központ közvetlen közelében elhelyezkedő többhektáros területen az évek során pályázati alapokból két pavilon készült el. Az egyik pavilon kisebb felújítást igényel, míg a másikban a helyiségek átalakításával, valamint konyha és mosoda kialakításával kell biztosítani a megfelelő körülményeket. Ezek a pavilonok rehabilitációs központként fognak működni, és ötven-ötven ellátottat fognak befogadni. Továbbá, a környéken egy másik ingatlan is rendelkezésre áll, ahol védett lakásokat fognak kialakítani. Az intézmény lakóinak egy része, akiknek életkoruk lehetővé teszi, idősotthonokba kerülnek majd.
A jelenlegi jogszabályok szerint a felnőtt sérültek ellátását legkésőbb az idei év végéig kell biztosítani a maximum ötven férőhelyes központokban.
A legfrissebb információk szerint a mikházi ellátóközpont mellett három másik intézményben is szükség van a bentlakók számának csökkentésére, hogy azok megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak. Az egyik ilyen helyszín a marosvécsi intézmény, ahol az elmúlt másfél évtized során uniós támogatásból pavilonokat építettek, így már rendelkezésre áll öt rehabilitációs központ, ahová a 245 ellátottat elhelyezhetik. A másik két intézmény Marossárpatak és Marosludas: az előbbi helyszínen már sikerült megoldást találni, míg Marosludasban az aktuális központban ötven ellátott marad, és emellett négy védett lakást alakítanak ki. Vissza nem térítendő alapok felhasználásával már megvásárolták a szükséges ingatlanokat.
Április 12-től újra életre kel a nosztalgia gőzmozdony a Szováta-Vármező vonalon! A keskeny nyomtávú vasút ezen szakasza a tavaszi és nyári hónapokban, áprilistól júliusig, hétvégente háromszor, 10:00, 13:30 és 17:00 órakor várja az utazni vágyókat Szovátáról Vármezőbe. Éld át a múlt varázsát, és élvezd a gőzmozdonyok nyújtotta különleges élményt!
A nyári idényben rendkívül népszerű a Szovátáról Vármezőbe, majd vissza közlekedő nosztalgiavonat. A 28 kilométeres távon az oda-vissza út mintegy két és fél órát vesz igénybe, egy félórás pihenővel a vármezői állomáson, ahol a Nyárádmentét egyedi módon bemutató látogatóközpont is várja a vonatozó turistákat. Egy tíz négyzetméteres terepasztalon a Nyárádmente és környéke valósághű makettje látható, amelyen szerepel többek között a parajdi sóbánya, Szováta a Medve-tóval és a kilátóval, a Nyárádmente műemlék templomai, valamint a Bekecs a kápolnával, a kisvasút nyomvonalán pedig egy miniatűr vonat közlekedik. A vármezői állomáson lévő Mini Nyárád látogatóközpontban, amit a nyárádremetei önkormányzat egy turisztikai projekt részeként hozott létre, van egy személy, aki mesél a turistáknak a Nyárádmente főbb látnivalóiról, a kisvasút történetéről, az épület udvarán pedig szabadtéri pihenőhelyet is kialakítottak a látogatók számára.
Az április 12-től hétvégente, azaz péntek, szombat, vasárnap üzemelő gőzös a szovátai kisállomásról indul, jegyeket a helyszínen, az állomáson működő pénztárnál lehet vásárolni az indulás napján. Amennyiben harmincfősnél nagyobb társaság szeretne vonatozni, a gőzös üzemeltetői arra kérik őket, indulás előtt legalább három nappal foglaljanak jegyeket.
Elkészült a hátrányos helyzetű gyerekek számára létrehozott délutáni foglalkoztatóközpont Nyárádremetén, a főút menti turisztikai iroda szomszédságában, az egykori tanári lakások helyén. Jelenleg a különböző engedélyek beszerzése van folyamatban, a központ megnyitását az őszi iskolakezdésre tervezik.
Magyari Péter polgármester bejelentette, hogy a családügyi minisztérium közreműködésével sikerült támogatást nyerniük az országos helyreállítási alapból egy korszerű központ létrehozására. Az új létesítményben körülbelül negyven gyermek foglalkoztatása válik lehetővé iskola után, emellett étkezési lehetőséget is nyújtanak számukra. A célcsoport elsősorban a hátrányos helyzetű fiatalok lesznek. A Szent Ferenc Alapítvány már évek óta kínál délutáni programokat egy közeli épületben, így az alapítvánnyal együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében az alapítvány munkatársai foglalkoznak majd a gyerekekkel az új központban, de szívesen fogadják azokat a diákokat is, akik nem vesznek részt az alapítvány programjaiban. Az alapítvány szakértői segítséget nyújtanak a tanulmányi feladatokban és a házi feladatok elkészítésében is.
A modern épület már elkészült, és jelenleg a szükséges engedélyek beszerzése folyamatban van. Ezt követően akkreditációs eljárásra is sor kerül, így az őszi tanévkezdéstől kezdve örömmel várják majd a gyerekeket.
Vége felé közeledik az útkorszerűsítés
A tervek szerint május végére befejeződik a nagyszabású útkorszerűsítési projekt, amely az Anghel Saligny program keretében nyert támogatás révén valósul meg. Az önkormányzat által irányított munkálatok során a környező településeken összesen kilenc kilométernyi útszakasz új aszfaltréteget kap, ezzel javítva a közlekedési feltételeket és a lakosok életminőségét.
réteg. A munkálat 18 millió lejbe kerül, tízmillió lej finanszírozást nyertek az Anghel Saligny program keretében, a többi pedig a községre háruló önrész.A polgármester megjegyezte, a forgalmasabb útvonalakat foglalták bele a pályázatba, így a községből kivezető utakat is sikerült korszerűsíteni, például Mikházáról Búzaháza, valamint Márkod irányába. Ha lezárul ez a projekt, még 5 km útszakasz marad a községben, amit nem borít aszfaltréteg.
Három óvoda új arculatot kap!
Teljes felújítás előtt állnak a vármezői, illetve a köszvényesi és a mikházi óvodák, a község a Környevédelmi Alapnál pályázott az épületek energetikai hatékonyságának növelésére.
Mindhárom projekt esetében sikeresen elnyerték a pályázati támogatást, amely lehetőséget biztosít az épületek teljes körű megújítására. Ennek keretében korszerű szigetelést alkalmaznak, valamint új nyílászárók kerülnek beépítésre.
Rövidesen elindulnak a közbeszerzési folyamatok, és a tervek szerint az őszi iskolakezdésig szeretnék befejezni a mikházi óvoda építését. Az érintettek bizakodóak, hogy a határidőre minden a helyére kerül.
A polgármester kiemelte, hogy komoly nehézséget jelent a pályázati önrészek előteremtése. Az útkorszerűsítési projekthez jelentős anyagi hozzájárulásra van szükség, és ez a három óvodát érintő fejlesztésre is vonatkozik. Ugyanis bizonyos munkálatok, amelyek elengedhetetlenek az épületek felújítása során, nem fértek bele a projekt költségkeretébe, így a kifizetés terhe a községre hárul.
Egy másik nyertes projekt révén hamarosan elindul a szennyvízhálózat kiépítése Vármezőn. Magyari Péter tájékoztatása szerint a közbeszerzési folyamat lezárult, és jelenleg az óvások benyújtására szánt időszak zajlik. Amennyiben nem érkezik óvás, a kivitelezési szerződést hamarosan aláírják. A projekt keretében a falu teljes területén megvalósul a szennyvízhálózat kiépítése, valamint az ivóvízhálózat is bővülni fog.
A község két vadonatúj elektromos iskolabusszal bővítette flottáját.
Két elektromos iskolabuszt kapott a megyei önkormányzat projektje részeként Nyárádremete község.
A polgármester tájékoztatása alapján a diákok reggelente iskolabusszal utaznak Deményházáról és Mikházáról Köszvényesre, valamint Vármezőről Remetére.
A meglévő jármű naponta több mint száz kilométert tett meg két irányba, reggelente például Deményházán háromnegyed 7-kor már kint kellett legyenek a gyerekek a megállóban ahhoz, hogy a sofőr az összes gyereket időben iskolába tudja szállítani, ezért volt szükségük újabb iskolabuszra.