Orbán Balázs opponense: Soha nem befolyásolt semmilyen hatalom iránti félelem. Jelenleg sincs ez másképp.


A miniszterelnök politikai igazgatójának sikeres doktori védése után Unger Anna, az egyik opponens, kifejezte véleményét az eseményről.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, kedden sikeresen megvédte doktori értekezését, amely A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címet viseli. Az esemény az ELTE Egyetem impozáns téri épületében zajlott, ahol a szakmai közönség előtt mutatta be kutatásának eredményeit.

Ahogy korábban megírtuk, a politikai igazgató doktori védése nagy port kavart. Idén ez volt az egyetlen doktori eljárás, amit rendhagyó módon nem egyhangúlag indított meg az ELTE Jogi Karának Tudományági Doktori Tanácsa. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. A bírálóbizottság és az egyetem oktatói közül többen is sérelmezték, hogy összeférhetetlenségről van szó, arra hivatkoztak, hogy az állami egyetem kiszolgáltatott helyzetben van egy jelenlegi kormánytaggal szemben.

Unger Anna, az ELTE egyetemi docense, aki Orbán Balázs doktori védésének egyik opponense volt, kifejtette véleményét az üggyel kapcsolatban. Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy oktatói pályafutása során soha nem érezte, hogy hatalmi nyomás befolyásolná döntéseit. Jelen helyzetben sem tapasztal ilyet. Oktatóként nem teheti meg, hogy szelektáljon a hallgatók között, amikor vizsgáztat vagy segíti őket a diplomájuk megszerzésében. "Ebben az esetben az egyetlen irányadó elv, amit figyelembe vehet, a tisztesség, amely magában foglalja az egyenlő bánásmódot is" - fogalmazott.

Orbán Balázs kifejezte felháborodását amiatt, hogy az utóbbi időszakban politikai indíttatású támadások céltáblájává vált. A védését követően lapunknak adott interjújában hangsúlyozta, hogy lelkiismerete tiszta, majd így folytatta: "Ha velem ilyen módszerekkel próbálkoztak egy radikális kisebbség részéről, akkor vajon mit tesznek azokkal, akik nem rendelkeznek a védekezés képességével?"

Az egyik éles kritika Polyák Gábor, az ELTE Bölcsészettudományi Karának intézetvezetőjétől származott, aki kikérte magának, hogy Orbán az ELTE-n szerezzen doktori fokozatot. "A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be" - írta. "Eljátsszuk, hogy ezek normális munkakörülmények, hogy így lehet egyetemet működtetni", pedig csak sok ember "totális önkizsákmányolása árán lehet. És a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re írja Polyák, aki szerint a politikai igazgató "a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki '56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből".

Unger nem osztja Polyák nézőpontját, és bejegyzésében többször is hangsúlyozza, hogy kollégái gyakran kérdezték tőle: "Hogy lehetett ez?" A bírálóinak azt üzeni, hogy etikai aggályaikkal forduljanak az egyetem megfelelő testületeihez.

Senki sem jogosult arra, hogy a bírálóbizottságot mint egységet, tagjait egyenként, valamint az opponenseket különösen is támadja. A szakmai véleményük kapcsán politikai nyomást, félelmet sugalljon, vagy kétségbe vonja az objektivitásukat, valamint emberi és szakmai tisztességüket.

Azt állítja, hogy oktatói tevékenysége során soha nem érezte magát befolyásolva a hatalom által. A vitatott dolgozat értékelésekor kizárólag szakmai szempontokat tartott szem előtt. Az utolsó két hétben, mint mondja, a "hazugságokkal és félinformációkkal teli cikkek és posztok áradatával szemben eddig nem volt módjuk védekezni a bírálóbizottságnak és a két opponensnek".

Vitatkozzanak az objektivitásomról etikai fórumok keretein belül. Azonban az, hogy öt ember próbálja sugalmazni, lejáratni, és megkérdőjelezni a szakmai és emberi integritásomat bármiféle érdemi bizonyíték nélkül, rendkívül aljas és tisztességtelen cselekedet.

A politológus, reagálva a plágium vádakra, megjegyezte: "Általánosan elterjedt gyakorlat, hogy a doktori kutatási időszak alatt készült önálló publikációk hivatkozás nélküli felhasználása megtörténik a disszertációkban. Emellett, bár szintén nem helyénvaló, a társszerzőkkel közösen írt anyagok hivatkozás nélküli átvétele is előfordul. Javaslom mindenkinek, aki a plágiumról beszél, hogy vizsgálja meg saját korábbi munkáit, különösen a disszertációját, és nézze meg, milyen eredményeket ad a plágiumkereső. Számos meglepetés érheti őket."

A keddi védés után Rácz András, Oroszország szakértője, aki korábban plágiummal vádolta Orbán Balázst, továbbra is meg van győződve arról, hogy állításait nem cáfolták meg. "A mai védés során egyetlen opponens vagy hozzászóló sem tudta igazolni, hogy tévedtem volna abban a kérdésben, hogy a disszertáció legalább kilenc oldala hivatkozás nélküli átvételt tartalmaz, és hogy az eredmények legalább részben biztosan nem Orbán Balázs önálló munkájából származnak" – fogalmazott. Mindazonáltal elfogadja az ELTE döntését.

Unger álláspontja szerint a tudomány igazi szerepe nem az, hogy világnézeti nézeteknek adjon akadémiai legitimációt és hivatalos státuszt, hanem hogy tudományos kérdésekre tudományos módszerekkel keressen válaszokat.

Related posts