Egy komáromi férfi bírósághoz fordult, mivel Szlovákiába kellett utaznia a szükséges műtét elvégzéséhez.
Attila az ügyvédjével pert indított az OMSZ ellen 6 millió forintos sérelemdíjat kérve
"Hogyha állni és ülni tud, akkor semmi baja nincsen, mondta édesapámnak a komáromi ügyeletes doktornő a székéből fel sem állva amikor az ájulás határán lévő, hasi görcsökkel küzdő, elszürkült bőrű édesapámmal megjelentünk ellátást kérve" - idézte vissza a tavaly novemberi 1-jén történteket az idős Attila lánya, Éva. "Az egészségügyben dolgoztam, ezért tudtam, hogy édesapámmal valami nagy baj van, és az orvos viselkedése miatt - bár nem szép dolog -, kissé emeltebb hangon kértem, hogy vizsgálja meg őt. Erre a doktornő kiküldött a folyosóra."
(Fedezd fel a legújabb eseményeket itt!)
A történet idén májusban került nyilvánosságra az rtl.hu portálon. Éva és családja a sürgős orvosi ellátás elmaradása, valamint édesapja állandó fájdalmai miatt kénytelenek voltak taxit hívni, hogy eljussanak a hét kilométerre található révkomáromi (komárnói) kórházba. Ott aznap életmentő műtétet hajtottak végre az idős férfin, aki bélgyulladásban szenvedett. A beavatkozás során kiderült, hogy Attila bele 9,5 centiméteres szakaszon begyulladt és befordult. "Az ottani doktornő azt mondta, hogy ha nem viszem be az édesapámat azonnal, pár órán belül tragikus kimenetele lett volna" - osztotta meg Éva a történteket.
A férfit a műtétet követően még két hétig megfigyelés alatt tartották a kórházban, mivel az operáció során sztomát kellett neki kialakítani. Lánya a mindennapi ápolásában és gondozásában segített, ami miatt fel kellett adnia budapesti állását. Éváék nem tudtak túllépni azon, hogy megalázó bánásmódban részesültek, ezért hivatalos kivizsgálást kértek az ügyeletet irányító Országos Mentőszolgálattól (OMSZ). Továbbá 3,5 millió forint kártérítést követeltek, azonban az OMSZ a belső vizsgálat eredményére hivatkozva elutasította a követelésüket.
A mentőszolgálat megállapította, hogy a vizsgálat során nem észleltek szakmai hiányosságot. Kijelentették, hogy "az ügyeletes orvos alaposan megvizsgálta a beteget, majd a megfelelő egészségügyi intézménybe utalta őt, ahol képalkotó diagnosztikát végezhetnek el. Továbbá hangsúlyozták, hogy a beteg és a hozzátartozója mindezt a helyszínen elfogadták, és a szükséges információkat is megkapták."
Nem így látták azonban a helyzetet Attiláék. "Az ügyvédem szerint többek között sérült édesapám ellátáshoz, tájékoztatáshoz és emberi méltósághoz való joga, amivel megsértették a személyiségi jogait. Ráadásul az Etikai Bizottságnál hiába kezdeményeztük az etikai eljárást, válaszra sem méltattak minket. Ezután megkerestük a népegészségügyi hatóságot, ahonnan csak az jött vissza, hogy a vizsgálat idejét meghosszabbították" - közölte Éva.
Hozzátette, hogy amíg vártak, addig édesapja állapota nem nagyon javult, ezért léptek, és másfél héttel ezelőtt a Pesti Központi Kerületi Bíróságra beadták a keresetet hatmillió forint sérelemdíj iránti igényükkel. "Édesapám a mai napig nem tudja magát túltenni a vele történteket, megrendült a bizalma az itthoni egészségügyi intézményekben, és attól fél, hogy ha valami újra adódik, akkor hasonló bánásmódban részesül, ami miatt pszichológus segítségét is igénybe kell vennie. Az pedig már csak a hab a tortán, hogy kimozdulni is alig mer itthonról."
Attila és lánya nyilatkozatai nyomán felvettük a kapcsolatot az OMSZ-szal, és érdeklődtünk arról is, hogy lenne-e lehetőség peren kívüli megállapodásra. Jelenleg még nem érkezett válasz tőlük, de amint megkapjuk a visszajelzést, azonnal frissítjük a cikkünket.