Polt Péter a nyomozó ügyészséghez fordult Rogán Antal szankcionálásának ügyében, míg az amerikai hatóságok egyelőre csendben maradtak.


Orbán Viktor miniszterelnök Indiában eltöltött szabadsága után ma szólalt meg először nyilvánosan Magyarországon, és nem tudta megkerülni a Biden-adminisztráció által amerikai szankciós listára tett Rogán Antal ügyét.

Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök véleménye szerint már előre látható volt, hogy a demokratikus kormányzás időszakában az amerikai-magyar kapcsolatok válságba jutnak, hiszen "ahol csak lehetett, hátráltattak minket". A miniszterelnök megjegyezte, hogy ennek legutóbbi megnyilvánulása az, amikor Rogán Antal, a magyar kormány egyik minisztere szankciós listára került. Kiemelte:

Ez a fejlemény példa nélküli módon szilárdította meg a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter szerepét a magyar politikai színtéren és a kormányzati struktúrában. A helyzetből világosan kiolvasható, hogy ha Rogán Antal, aki a nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős miniszterként a magyar nemzeti szuverenitás védelmezőjeként lép fel, egy nagyhatalom által büntetést kap, az azt jelzi, hogy tevékenységét sikeresen végzi.

Emlékezetes, Rogán Antalt a távozó Biden-adminisztráció pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) január hetedikén, azaz tíz napja tette szankciós listára, azonban egyelőre nem derült ki, hogy konkrétan milyen ügyek miatt döntöttek így az amerikai hivatalnokok, és láthatóan, egyelőre Rogán Antal magyarországi pozíciója sem rendült meg.

A Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) legutóbbi frissítése január 16-án történt. Jelenleg a listán még megtalálható a magyar kormány egyik kulcsszereplője. Az 2906 oldalas dokumentumban, amely tele van információkkal, csupán a 2015. oldalon található néhány sor a miniszterelnökről, ami igencsak figyelemre méltó.

Megnéztük, hogy a tekintélyes méretű SDN-listának milyen magyarországi vonatkozásai vannak:

S bár valóban kemény nevek vannak ezen a listán, konkrétumokról nem tudni Rogán Antal kapcsán.

Legutóbb Vona Gábor, a Második Reformkor (2RK) elnöke fordult írásban az Egyesült Államok budapesti nagykövetségéhez, hogy a magyar nyilvánosság megismerhesse a Biden-adminisztráció döntésének a hátterét.

Kedden, amikor megjelent a nyílt levél, e-mailben megküldtük kérdéseinket a nagykövetségnek is, de sajnos eddig még nem érkezett válasz.

- fogalmazott az Economx érdeklődésére Vona Gábor, hozzátéve: nem szabtunk semmilyen határidőt, hiszen ennek nem lett volna semmilyen jogalapja. Bízunk benne, hogy a nagykövetség is ugyanolyan sürgetőnek érzi a dolog tisztázását, ahogy mi - hangsúlyozta.

A pártelnök reméli, sokan követték a példáját, és keresték meg emailben az amerikai nagykövetséget. A minap egyébként Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő is úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok magyarázattal tartozik, tehát jól láthatóan nem csak mi várunk válaszokat, hanem egy széles tömeg - idézte fel Vona Gábor az Index stúdiójában készült beszélgetést.

Ezzel párhuzamosan a magyar hatóságok aktívan cselekedtek: Vona Gábor portálunk számára elárulta, hogy a nap folyamán a Legfőbb Ügyészség továbbította az ügyben tett feljelentését a Központi Nyomozó Főügyészséghez.

Vona Gábor a Polt Péternek írt levelében felidézte, az Egyesült Államok nagykövete olyan jellegű nyilatkozatot tett, amely arra utal, hogy magas rangú kormányzati tisztségviselők közpénzekkel éltek vissza, ezáltal - esetlegesen bűnszövetségben vagy bűnszervezetben - különféle, a közvagyon elleni bűncselekményeket követtek el.

- közölte a pártelnök Polt Péterrel, aki nyilvánvalóan megértette és elfogadta a politikai vezető érvelését.

Természetesen elküldtük kérdéseinket a Miniszterelnöki Kabinetirodának is, amennyiben válaszol a Rogán Antal vezette tárca, azt közöljük olvasóinkkal.

Related posts