Retró pillanatok a bohém budapesti éjszakából: így festett hajdanán a régi pesti "Broadway".

A pesti "Broadway" vibráló színház- és kabarénegyedében minden este újraéledt a varázslat: a függöny felemelkedett, a reflektorok fénye beragyogta a színpadot, és megjelentek a korszak ragyogó csillagai. Táncosnők, énekesnők, primadonnák és komikusok léptek fel, akik nemcsak a nézők szívét hódították meg, hanem a város szellemét is átformálták. A retró képek nosztalgikus utazásra invitálnak, ahol a szórakozás minden pillanata életre kel!
A XX. század elején a budapesti kulturális élet egyik központjává vált a Nagymező utca, nem véletlenül kezdték "pesti Broadway"-nek hívni, utalva a New York-i színházi negyedre. Itt sorakoztak a legfontosabb és legnépszerűbb színházak, a Vígszínház, az Operettszínház, a Moulin Rouge, a Folies Caprice vagy a Király Színház. A revük, varieték és kabarék egymást váltották, és a közönség estéről estére újabb csodákra számíthatott.
A színpadokon életre keltek a századforduló ragyogó világának szépségei: pompás jelmezek, élő zenekarok, grandiózus díszletek és vérpezsdítő táncok varázsolták el a közönséget. A kabarékban a politika, a társadalom és a szerelem éles kritikát kaptak, mindezt humorral, iróniával és néha csípős társadalomkritikával fűszerezve. A nézők kacagtak, könnyeket hullattak, ámulva figyelték az eseményeket, és minden este egy kis darabka boldogsággal tértek haza, gazdagabbak élményekkel és érzelmekkel.
A pesti Broadway igazi csillagai azonban a színpadokon tündöklő nők voltak, a korszak dívái. Blaha Lujza, Fedák Sári, Honthy Hanna, Tolnay Klári vagy Medgyaszay Vilma, csak néhány név azok közül, akik megkerülhetetlen alakjai voltak a budapesti színházi életnek. Ők voltak azok, akik egyszerre testesítették meg a tehetséget, a bájt és a függetlenséget. A közönség rajongott értük, a férfiak álmodoztak róluk, a nők csodálták és utánozták őket. A kabaré és színház ekkor nemcsak kikapcsolódást, hanem társadalmi tükörképet is jelentett.
Ma már sok minden megváltozott, a régi varieték és kabarék nagy része eltűnt, a fények halványabbak, a táncosnők cipői rég megpihentek. De ha végigsétálunk a Nagymező utcán, még ma is érezni lehet valamit abból a vibrálásból, amit egykor a pesti Broadway árasztott. Az Operettszínház ma is működik, és időnként felcsendül egy-egy régi sláger, amely visszarepít bennünket a századelő pezsgő világába.