Sokan tévesen hiszik, hogy a magyarok számára hosszadalmas és nehéz feladat új munkahelyet találniuk, és ez a nézet széles körben elterjedt. A Pénzcentrum cikke alapján azonban érdemes új megközelítésben gondolkodnunk.

A legfrissebb kutatások szerint a magyar munkavállalók optimizmusa erőteljesen megjelenik a munkahelyek jövőjével kapcsolatos előrejelzésekben. Ugyanakkor aggasztó, hogy a munkavállalók sokszor nem mérik fel reálisan, mennyi időt és energiát igényel egy esetleges munkanélküliség után a sikeres újrakezdés. Ez a helyzet rávilágít az elhelyezkedéshez szükséges erőfeszítések alábecslésére.
Az idei első negyedévben végzett kutatás során a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 75 pontot ért el. Ez az eredmény a tavalyi év azonos időszakához képest is hasonló, stabil helyzetet tükröz.
A válaszadók jelenlegi munkahelyükkel kapcsolatos érzései jelentős pozitív változást mutatnak az előző év azonos időszakához képest. Az idén év elején mért mutató 87 ponton áll, ami 3 pontos növekedést jelent. A részletes eredmények alapján azt láthatjuk, hogy a megkérdezettek körülbelül háromnegyede (73%) optimistán nyilatkozott arról, hogy a munkahelye – függetlenül attól, hogy milyen pozíciót töltenek be – még legalább öt évig fennmarad.
Az idei első negyedéves felmérés alaposan megvizsgálta az álláskeresés körüli tényezőket és a munkavállalók ezzel kapcsolatos elképzeléseit. Az adatok szerint a válaszadók körülbelül 9%-a aktívan állást keres. Érdekes, hogy a jelenleg munkát nem végzők esetében ez az arány 11%-ra nő, míg a már foglalkoztatottak közül csupán 6,5% keres új lehetőségeket.
Az aktív álláskeresők saját tapasztalataik alapján átlagosan több mint fél éve próbálnak új munkalehetőséget találni. Ezzel szemben azok, akik jelenleg nem keresnek állást, általában úgy gondolják, hogy a munkakeresés időtartama csupán 2 és fél hónap lenne. Ez a két eltérő nézőpont különösen figyelemre méltó, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024-ben az átlagos elhelyezkedési idő több mint egy év volt. Ezzel ellentétben a felmérésben részt vevő álláskeresők véleménye szerint a sikeres munkába állás időtartama kevesebb, mint 4 és fél hónapra tehető.
Érdekes megfigyelni, hogy az álláskeresők aránya az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken. A legkiemelkedőbb mutató, 15%, a 18-29 éves fiatalok körében található. Ebből adódóan érdemes hangsúlyozni, hogy ebben a korcsoportban a foglalkoztatottak aránya a legalacsonyabb.
A mostani kutatás eredményei világosan rámutatnak arra, hogy a hazai munkavállalók optimisták az újbóli sikeres elhelyezkedéshez szükséges idő reális hosszával kapcsolatban. Bár az aktuálisan álláskeresés előtt állók realisztikusabban látják az elhelyezkedés időtartamát, mint azok, akik nem keresnek új munkát, még így is átlagosan fél évvel alábecsülik a folyamat hosszát
„A válaszadók munkaerőpiaci helyzetüket illetően szinte minden területen kedvező változásokat tapasztalnak az előző év első negyedévéhez viszonyítva” – osztotta meg véleményét Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif magyarországi vezérigazgatója. Hozzátette, hogy különösen figyelemre méltó az a növekvő bizalom, amely az aktuális munkahelyek megőrzésével kapcsolatosan tapasztalható.
Örömteli hír, hogy a tavalyi évhez képest, amikor a megkérdezettek 18%-a jelezte, hogy háztartásuk csupán egy hónapig bírná a fő kereső állásvesztését, mostanra ez az arány 16%-ra csökkent. Ezzel párhuzamosan emelkedett azon válaszadók száma, akik 7-12 hónapra, illetve ennél hosszabb időre elegendő megtakarítással rendelkeznek: az előbbi 8%-ról 11%-ra, míg az utóbbi 19%-ről 22%-ra nőtt. A bővített kérdőívből az is kiderült, hogy minden negyedik válaszadó számára csak magas kamatok mellett lenne lehetséges kölcsönhöz jutni, míg 10-10%-uk azt válaszolta, hogy kisebb kamatokkal vagy akár kamatmentesen is hozzájuthatna banki támogatáshoz. A résztvevők több mint egyharmada pedig még derűlátóbb: ők úgy vélik, hogy akár olyan anyagi segítséget is kaphatnának a családtagjaiktól, amit nem kell visszafizetniük.