Esténként, különösen vasárnap, sokak hangulata romlik. De nem vagy ezzel egyedül!


Közismert igazság, hogy a haraggal való lefekvés sosem a legjobb megoldás. Egy újabb kutatás rámutat arra, hogy reggelente hajlamosak vagyunk optimistábban szemlélni a világot. Ennek ellenére nem mindig célszerű a békülést a reggeli órákra halasztani.

Brit tudósok felfedezése szerint a hétfő és péntek a legboldogabb napjaink, míg vasárnap a melankólia ránk tör. Ez nem csupán egy közhelyes vicc bevezetése, hanem a University College London kutatóinak által végzett tanulmány eredménye, amelyet a Guardian ismertetett. A kutatás leglényegesebb megállapítása, hogy általánosságban reggel derűsebben tekintünk a világra, mint az este beköszöntével.

Bár kifejezetten átfogó kutatásról van szó - 50 ezer embert figyeltek egy éven keresztül -, a dolog mégsem teljesen egyértelmű. Egyrészt önbevalláson alapuló kérdőívekkel vették fel az adatokat, a válaszadást pedig akár az is befolyásolhatta, hogy mely napszakban töltötték ki ezeket az alanyok. Hiszen ha reggel pozitívabban látjuk a világot, akkor az elmúlt napokban tapasztalt hangulatunkat is hajlamosak vagyunk felülértékelni, a kitöltőknek pedig jellemzően olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, hogy "Az elmúlt héten mennyire érezte magát boldognak?", vagy "Mennyire volt elégedett az életével?"

A másik, talán komolyabb probléma a kutatással, hogy csak tüneteket vizsgált, ok-okozati összefüggést nem. Tehát hiába mutatták ki egyértelműen, hogy reggel (és általában a melegebb évszakokban) jobbnak értékeljük a dolgokat és ritkább a depresszív tünetek, a szorongás és a magány érzésének előfordulása, nem tudni, hogy miért.

Egy hipotézist azért felállított a kutatócsapat, eszerint a reggeli pozitívabb világlátásnak a kortizol szintjéhez is köze lehet . A többek közt a hangulatot, motivációt és a félelmet befolyásoló hormon szintje ébredés után a legmagasabb, éjjel, lefekvés előtt pedig a legalacsonyabb. Részben azért, mert a szervezetünk ilyenkor alvásra van programozva. Arról pedig, hogy a cirkadián ritmustól való eltérés negatív gondolatokhoz vezethet, már korábban is születtek tanulmányok.

Mindezek alapján azt gondolhatnánk, hogy a közhely, miszerint soha ne feküdjünk le éjjel haraggal, érvényét veszti, hiszen majd másnap biztosan szebbnek látunk mindent, és egyszerűbb lesz a békülés is. Ez azonban nem ilyen egyértelmű. A stressznek és az alvásnak különös kapcsolata van, ami miatt nem érdemes haraggal lefeküdni.

Egyrészt az agyunknak időre van szüksége a stressz feldolgozásához, ami nehezítheti az elalvást, illetve kihathat annak minőségére is. A másik - még nagyobb - probléma, hogy az éjszakai pihenés során az agyunk feldolgozza a nap folyamán szerzett információkat, és elraktározza azokat a memóriánkban. Akár pozitív, akár negatív hatások ezek.

A Live Science által idézett tanulmány pont arról szól, hogy azok, akik negatív érzésekkel fekszenek le, sokkal kevésbé tudják azokat elnyomni másnap reggel. Ilyen módon egy vitás helyzet esetén előfordulhat, hogy az alvással még rontunk is a helyzeten. Azonban ez a bizonyíték is eléggé korlátozott mintán alapul, egyrészt mindössze 73 embert vizsgáltak, másrészt a résztvevők mindegyike férfi volt. A tanulmány egyik szerzője, Yunzhe Liu, a University College London PhD hallgatója elmondta, hogy ennek a mechanizmusnak a nőknél is ugyanígy kellene működnie, de ennek a megerősítéséhez még további kutatásokra van szükség.

Related posts