A magyar népzene varázslatos dallamai, mint egy színes, stilizált boglya, képesek lennének elrabolni a japán szívek figyelmét és érzelmeit. Magyarország kincse, a csodás népdalok, egyedi módon mutatkozhatna be, hogy mély kapcsolatot teremtsen a távoli kul


Feltárult az oszakai világkiállítás keretein belül a Magyar Pavilon, amely gazdag kreatív elemekkel és innovatív megoldásokkal kápráztatja el a látogatókat.

Hétfőn a Magyar Zene Házában került sor az idei április és október között megrendezésre kerülő oszakai világkiállítás Magyar Pavilonjának bemutatójára. A pavilon már az utolsó simításoknál tart, és a helyszínen dolgoznak a végső részleteken. Az esemény jelentőségét tükrözi, hogy a sajtótájékoztatón részt vett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is, aki hangsúlyozta,

A miniszter hangsúlyozta, hogy a részvételünk nemcsak az országimázs szempontjából lényeges, hanem a turizmus fellendítése miatt is kulcsszerepet játszik. Célunk, hogy Kína és Dél-Korea mellett Japánból is egyre több látogató érkezzen Magyarországra. Érdemes megemlíteni, hogy Japán már felfedezte hazánkat: tavaly 44%-kal nőtt a turisták száma a távol-keleti országból, összehasonlítva az előző évvel. Magy Márton kiemelte, hogy a magyar turizmus dinamikusan fejlődik, új rekordokat döntöget, jelenleg a GDP 13%-át képviseli. Az oszakai világkiállítás remek lehetőséget kínál arra, hogy még több érdeklődőt vonzzunk Magyarországra.

a céljuk egy olyan interaktív élmény létrehozása volt, amely a látogatók számára lehetőséget ad arra, hogy mélyebben megismerjék a magyar kultúra gazdagságát és sokszínűségét. A pavilon dizájnja és elrendezése úgy lett kialakítva, hogy a természet és az épített környezet harmóniáját tükrözze, ezáltal is erősítve a látogatókban a környezettudatosság fontosságát. Drozsnyik Dávid hangsúlyozta, hogy a népzene és népdalok révén képesek voltak hidat építeni a két kultúra között, hiszen a dallamok nem csupán zenei élményt nyújtanak, hanem érzelmeket és történeteket is közvetítenek. A pavilon belső tereiben a látogatók interaktív installációk segítségével tapasztalhatják meg a zenét, amely nemcsak hallható, hanem látható és érezhető is, így a hagyomány és a modernitás találkozása valósul meg. Vági Bence azzal zárta gondolatait, hogy a Magyar Pavilon nem csupán egy kiállító tér, hanem egy olyan hely, ahol a látogatók élményeket gyűjthetnek, és ahol a magyar identitás ünneplése mellett a közös kultúrális örökségünket is felfedezhetik. Ez a pavilon lehetőséget ad arra, hogy a látogatók ne csupán nézők legyenek, hanem aktív részesévé váljanak a kulturális párbeszédnek.

A Magyar Pavilon tervezője, Zoboki Gábor, hangsúlyozta, hogy a tervezés során a magyar népdalokban megjelenő természeti motívumokat kívánták életre kelteni. Ennek eredményeként a népdalelőadásoknak otthont adó épület boglya formáját öltötte, amely szimbolikusan a hagyományos vidéki életet idézi. A faanyag nem csupán belső terében, hanem külső megjelenésében is dominál, a famotívumok visszatérő elemekként jelennek meg. Az építészeti koncepciót a japán és magyar népi építészet közös elemei, valamint a természet által kínált építőanyagok inspirálták, így teremtve meg egy harmonikus kapcsolatot a környezettel.

- így nyilatkozott az építész.

Ördögh László kreatív szakember az esemény kabaláját, Miska kancsót mutatta be, Csapody Balázs pavilonban kialakított étterem gasztronómiájáról ejtett szót. Mint elmondta, az ételkreációknál az volt a fókusz, hogy a jobbára japán látogatók megismerjék a magyar népi konyha remekeit, a rakott krumplitól kezdve a túrógombócig, természetesen egyedi, kreatív tálalásban. Azt is elmondta,

Bódis Boglárka divattervező álma valósult meg a Magyar Pavilon formaruhájának megalkotásával. A tervezés során hangsúlyt fektettek arra, hogy a ruhadarab kizárólag hazai műhelyekben és varrodákban készüljön. A formaruha célja kettős volt: egyszerre kellett tükröznie a kívánt népies esztétikát, ugyanakkor figyelembe kellett vennie a viselők kényelmét, hiszen a ruhában egész nap vendégeket fogadtak. A sajtótájékoztató zárásaként a résztvevők egy kis ízelítőt kaptak az oszakai Magyar Pavilon programjából, és Koós Réka előadásában meghallgathatták egy gyönyörű magyar népdalt.

Related posts