Szijjártó Péter bejelentette, hogy az Orbán-kormány 10 millió forinttal segíti a Jeruzsálemi Latin Patriarchátust, mindeközben azonban csendben hagyta figyelmen kívül a gázai katolikus templomot ért tragikus izraeli támadást.


Ez már nem az első alkalom, hogy az Orbán-kormány elkerüli a határozott fellépést, amikor keresztények sérelmére elkövetett támadásról van szó, különösen, ha azt valamelyik szövetségesük hajtja végre.

Az Orbán-kormány külpolitikai következetlenségét ékesszólóan tükrözi az a Facebook-bejegyzés, amelyet Szijjártó Péter osztott meg a közel-keleti keresztény közösségeket sújtó tragédiákról az utóbbi napokban.

Szíriából aggasztó hírek érkeztek a közelmúltban, mivel újabb brutális támadások célozták meg a kisebbségeket, beleértve a keresztény közösséget is. Ez teljesen elfogadhatatlan, és a nemzetközi közösségnek sürgősen és határozottan kell reagálnia ezekre a támadásokra - hangsúlyozta a tárcavezető. Kiemelte, hogy a magyarok mindig ott állnak azok mellett, akik nehéz helyzetbe kerültek, így örömmel fogadta a Vatikán és Izrael közötti kapcsolatfelvételt az utóbbi időszak szomorú eseményeit követően. Ezen felül bejelentette, hogy az Orbán-kormány újabb 10 millió forinttal támogatja a Jeruzsálemi Latin Patriarchátus humanitárius tevékenységét.

A miniszter szavai mindeközben elkerülték a konkrétumokat, hiszen nem tett említést arról, hogy az "elmúlt napok szomorú eseményei" pontosan mit is jelentenek. A helyzet különösen súlyos, mivel csütörtökön Izrael légicsapást mért a Gázai övezet egyetlen katolikus templomára, a Szent Család-templomra. A támadás következtében az épület súlyosan megrongálódott, három ember életét vesztette, és többek között a templom plébánosa is megsérült. Érdemes megjegyezni, hogy a templom menedékhelyként szolgált körülbelül 600, otthonukból elmenekült embernek, köztük sok gyermeknek. Az incidens annyira megdöbbentette Donald Trump amerikai elnököt, hogy dühösen keresztül telefonált Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, aki ezt követően bocsánatot kért az eseményért, és vizsgálatot indított az ügyben. A templom bombázását számos politikai vezető, köztük Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök is határozottan elítélte. XIV. Leó pápa "mélységes szomorúságát" fejezte ki, és ismételten azonnali tűzszünetet sürgetett a térségben, aggodalmát fejezve ki a palesztin területeken tapasztalható drámai humanitárius helyzet miatt is.

Támadás sújtotta a Gázai övezet egyetlen katolikus templomát, ami tragikus következményekkel járt: két ember életét vesztette, és többen megsérültek. Hoppál Péter a közösségi médián keresztül számolt be a "felszabadított Karabahból", ám a bejegyzés alatt a kommentelők véleményére hevesen reagált.

Szijjártó Péter legutóbbi bejegyzésében nem találhatóak konkrét információk, helyette arra összpontosított, hogy Gideon Saar izraeli külügyminiszterrel közösen "áttekintették a régióban kialakult helyzetet". Mindketten egyetértenek abban, hogy határozottan el kell ítélni a szíriai kisebbségek ellen irányuló támadásokat.

Az Orbán-kormány szembetűnően elnéző a keresztény közösségek ellen irányuló támadásokkal, még akkor is, ha ezek összefonódnak egy másik szövetséges, Azerbajdzsán iszlám irányítása alatt álló hadműveleteivel. Az azeri kormány éppen a világ legrégebbi keresztény államát, az örményeket célozza meg. Ráadásul a fideszes politikus, Hoppál Péter nemrégiben "felszabadításnak" titulálta azt a folyamatot, amely során az azeri hadsereg gyakorlatilag etnikai tisztogatást végzett Hegyi-Karabahban, elűzve az örmény lakosságot.

Benjamin Netanjahu megbánta, hogy Izrael lebombázta a gázai katolikus templomotHoppál Péter elismerte, hogy kicsit egyoldalúnak tűnhetett az örmények elűzését felszabadításnak nevező posztja, de azért öntött még egy kis olajat a tűzreBenjamin Netanjahu felhívta telefonon XIV. Leó pápát, miután Izrael lebombázta a gázai katolikus templomot

Related posts