A legtöbb egyetemen drasztikus csökkentések történnek az állami finanszírozású férőhelyek terén. A Corvinus Egyetemen például 48, míg az ELTE-n 14 százalékkal csökken a rendelkezésre álló helyek száma.


Az Akadémiai Dolgozók Fóruma jelezte, hogy szinte elkerülhetetlenek az oktatói elbocsátások több felsőoktatási intézményben az új intézkedések következtében. Érdemes megemlíteni, hogy a Miniszterelnökséghez tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetem jelentős előnyhöz jutott ebben a helyzetben.

2025-től kezdődően a magyarországi egyetemeken várhatóan "drámai és hirtelen" módon csökkentik az állami támogatással rendelkező felsőoktatási helyek számát - értesült a közvélemény szerdai bejegyzéséből az Akadémiai Dolgozók Fóruma a Facebookon.

A szervezet mélységes felháborodással reagál az oktatáspolitikai intézkedésre, amely "számos fiatal számára gyakorlatilag megnehezíti a felsőoktatásba való belépést, vagy éppen ellenkezőleg, eladósodásra kényszeríti őket, hiszen kénytelenek az önköltséges képzést finanszírozni."

Az összesítésük szerint az egyik legnagyobb vesztes az ország legnagyobb és a nemzetközi rangsorokban egyik legjobb magyar egyeteme, az ELTE: az intézmény idén 19 százalékkal kevesebb államilag támogatott képzési helyet kap, mint 2024-ben.

A legtöbb alapítványi egyetem is nehéz helyzetbe került, mivel az állami finanszírozású helyek száma csökken náluk. A közelmúltban modellváltáson átesett Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) esetében 7, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) esetén 14, a Károli Gáspár Református Egyetemen 10, míg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) 6 százalékos visszaesés tapasztalható. Az egyetlen lényeges győztes a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), amely idén 11 százalékkal több állami férőhelyet nyerhet el.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma legutóbbi bejegyzésében hangsúlyozza, hogy a legtöbb alapítványi egyetem anyagi helyzete nem kedvező, mivel alig kaptak vagyoni forrást, és főként állami támogatásokra támaszkodnak. Ezen túlmenően, a magyar kormány által folytatott politikai irányvonal és az ezzel összefüggő EU-s szankciók miatt az uniós támogatásokhoz való hozzáférésük is erősen korlátozott. Kivételt képez a Budapesti Corvinus Egyetem, amely ugyan kapott jelentősebb vagyont, ám az állami finanszírozású helyeinek száma 2025-re várhatóan 48 százalékkal csökkenni fog.

"Az egy év alatti időszakra tervezett egyetemi férőhelycsökkenés a demográfiai trendeknél lényegesen nagyobb. Súlyosbítja a helyzetet, hogy Magyarországon a 25-34 éves korosztályban a diplomások száma már most is a második legalacsonyabb az egész EU-ban"

- írják. Hozzáteszik, szinte biztos, hogy oktatói elbocsátások várhatók több egyetemen is az intézkedés miatt, egyetemi karok, képzések kerülhetnek veszélybe.

Related posts