A legtöbb egyetemista valamilyen formában munkát vállal a tanulmányai mellett.


Az Oktatási Hivatal legfrissebb, 2025 januárjában aktualizált diplomás pályakövetési rendszerének adatai szerint a frissdiplomások 78,5%-a már az egyetemi tanulmányai alatt munkát vállalt. A kutatás évente elemzi azokat a hallgatókat, akik egy és öt éve szerezték meg az abszolutóriumot, és a megfigyelések azt jelzik, hogy a tanulmányok mellett dolgozók aránya folyamatosan növekszik.

A 2023-as adatfelvétel alapján megfigyelhető, hogy az öt évvel ezelőtt végzettek körében a munka mellett tanulók aránya 76,2 százalék volt. Ezzel szemben az egy évvel ezelőtt diplomázottak esetében ez az arány már 80,2 százalékra nőtt, ami a hallgatók munkavállalási hajlandóságának növekedését tükrözi.

A hallgatók munkavállalási hajlandósága nagymértékben függött attól, hogy milyen képzési formában tanultak. A részidős (esti, levelező, távoktatás) képzések hallgatói körében kiemelkedően magas, 94 százalékos volt a munkát vállalók aránya. Nőtt azonban a nappali munkarendben tanulók körében is a munkavégzők száma: az öt éve végzettek 68,8 százaléka, míg az egy éve végzettek 73,3 százaléka dolgozott tanulmányai alatt.

Az "Aktív hallgatói kutatás" legfrissebb eredményei, amelyek a jelenlegi egyetemi hallgatók helyzetét vizsgálják, a diplomantul.hu weboldalon találhatóak. 2023-ban a nappali alapképzésben részt vevő fiatalok 53%-a dolgozott, szemben a 2021-es 49%-kal és a 2020-as 42%-kal. A munkavállalás legfőbb indokaként a megkérdezett hallgatók 59%-a a megélhetési költségek fedezését említette - értesült a Népszava.

A mesterszakos (MA) nappali képzés keretein belül tanuló diákok körében még kifejezettebb a munkavállalásra való hajlandóság: 2023-ban a hallgatók 72%-a dolgozott, és közülük 72,5%-ot anyagi kényszer motivált a munkavállalásra. Ez a szám az előző évekhez viszonyítva is emelkedést tükröz: míg 2021-ben 69%, addig 2020-ban csupán 64% volt a munkát vállalók aránya.

A külföldi munkavállalási szándék egyre inkább teret hódít a hallgatók körében. A nappali alapszakos diákok 2023-ban 19,2%-a nyilatkozott úgy, hogy a diplomája megszerzése után tartósan külföldön kíván dolgozni; ez az arány három évvel korábban, 2020-ban még csupán 13,7% volt. A mesterszakos nappalis hallgatók esetében is hasonló trend figyelhető meg: 2023-ra 20%-ra emelkedett azoknak a száma, akik a külföldi munkavállalást tervezik, míg 2021-ben ez az arány még csak 15,1% volt, és 2020-ban szintén 13,7%-ot mutatott.

Related posts