A faluban a múlt és a jelen varázslatos táncot kezdett, mintha az idő határait szerették volna áttörni.


Nemrégiben varázslatos hangulat töltötte be Pári község utcáit, ahol a Népviselet Napja alkalmából tartott ünnepség számos múltidéző pillanatot kínált a látogatóknak. A rendezvény a hagyományok szellemében zajlott, és egyaránt megemlékezett a kulturális örökség gazdagságáról, valamint a betelepített családok emlékéről. Az esemény igazi közösségi élménnyé vált, ahol az emberek együtt ünnepelhettek, nosztalgiázhattak és megoszthatták egymással a múlt értékeit.

Pári település Csillagházában varázslatos színkavalkád fogadta az érdeklődőket a Népviselet Napja alkalmával. Ez az esemény nem csupán a hagyományok ünnepléséről szólt, hanem egy meghatározó történelmi pillanatról is megemlékezett. Ugyanis ezen a napon, a második világháború után, a Felvidékről elűzött magyarok egyik csoportját telepítették ki, akik közül sokan Páriban találták meg új otthonukat. A rendezvény tehát nemcsak a kultúra gazdagságát ünnepelte, hanem a közösség összetartozását is, amely a múlt nehézségei ellenére is erős maradt.

Népviselet Napja susztertánccal

Ebben az időszakban a bukovinai Istensegíts faluból is érkeztek családok a Tamási melletti településre. Ez a magyarázata annak, hogy a megnyitón Cs. Mayer Katalin, az ünnepséget szervező Pári Kulturális és Hagyományőrző Egyesület elnöke istensegítsi öltözékben köszöntötte a közönséget. Beszédében megemlékezett Lehr János személyéről, aki 1972-ben elvállalta a helyi énekkar és tánccsoport vezetését. Ezzel máig ható példát mutatott a hagyományok megtartásának fontosságára.

A kulturális műsorban nagy sikerrel lépett fel a Pári Német Nemzetiségi Kórus, a Törökkoppányi Menyecske Kórus, valamint a Tamási Guss und Kuss Kórus. Ugyancsak elismerő tapsot kapott a pári gyerekek alkotta Tavaszi virágok nevű roma tánccsoport. Pelcz Magdolna, a helyi német nemzetisêgi önkormányzat elnöke a Schustertanz - susztertánc - lépéseinek elsajátítására hívta a közönséget. Hutter Milán és Uber Zsófia bukovinai néptánc bemutatóval fokozta a jó hangulatot, a kettős a műsor után táncházat is tartott.

A fotó- és eszközkiállítás rendkívül sok érdeklődőt vonzott, különösen Grósz Ádámné lenyűgöző régi hímzett sváb lepedőkből és kézimunkákból álló gyűjteménye révén, amely valódi értéket képviselt a rendezvényen. A népművészet mellett a gasztronómia is középpontba került, hiszen a szervező egyesület tagjai ízletes párias piros kuglóffal, különféle süteményekkel és csülkös húsos káposztával kedveskedtek a vendégeknek. A rendezvény sikerét a pári polgármesteri hivatal, valamint számos helyi vállalkozó és magánszemély támogatása is hozzájárult.

Related posts