Tánczos Barna: A politikai zűrzavar veszélye az ország jövőjére nézve Tánczos Barna, a közéleti szereplő, hangsúlyozza, hogy a politikai káosz komoly kockázatokat rejt magában hazánk számára. Az instabilitás nem csupán a döntéshozatali folyamatokat zavar


Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy a nemzetközi befektetők és hitelintézetek folyamatosan nyomon követik a román politikai helyzet alakulását.

A pénzügyminiszter az Európa FM műsorának keretein belül példaként hozta fel, hogy a Romániának kínált tízéves lejáratú hitelek kamata mindössze néhány órán belül körülbelül 0,25 százalékponttal csökkent. Ez a változás a múlt héten történt, amikor megkezdődött a büntetőeljárás Călin Georgescu ellen, és őt kihallgatásra vitték.

Felidézte, amikor tavaly Georgescu megnyerte az államelnök-választások azóta érvénytelenített első fordulóját, a kamatok növekedni kezdtek."Románia számára a politikai káosz kockázatot jelent. A befektetők nem feltétlenül Călin Georgescutól félnek, hanem a kockázatoktól, amit egy politikai stabilitás nélküli időszak jelent. A kiszámíthatóság, a normalitás, a sokat nyomnak a latba. Ezért fontos az Európai Unió és a NATO iránti elköteleződés, és hogy megmaradjunk ezen az úton" - részletezte Tánczos Barna.

Kiemelte, hogy a bizalom visszaszerzése érdekében elengedhetetlen a következetesség, valamint a határozott és valóban betartott kötelezettségvállalások. Ez a siker kulcsa, legyen szó hazai vagy nemzetközi vonatkozásokról.

Emlékeztetett arra is, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő ügynökség megtartotta Románia besorolását a befektetésre ajánlott országok kategóriájában. Ugyanakkor a Fitch ügynökség értékelése rávilágít a kihívásokra is, és egyértelmű jelzést ad arra, hogy folytatni kell a fiskális konszolidációs intézkedéseket és a költségvetési egyensúly helyreállítását az ország pénzügyi hitelességének megerősítése érdekében.

Hallgatói kérdésekre válaszolva a pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a román állam már évekkel ezelőtt elveszítette megbízhatóságát, mivel nem volt átlátható a begyűjtött adók sorsa. Az RMDSZ politikusa kiemelte, hogy az államnak jobb és több szolgáltatást kell nyújtania a polgárok által befizetett adókért cserébe. Továbbá, rámutatott arra is, hogy a nyugdíjalap és az egészségügyi alap jelenleg deficites, ami azt jelenti, hogy az állam más bevételeiből kell fedeznie a kiadásokat. Ennek a helyzetnek a hátterében a demográfiai problémák és a külföldön dolgozó román állampolgárok magas száma áll.

Fontos megtalálni a megfelelő egyensúlyt, és most, 15 év után, végre biztató jelek mutatkoznak arra, hogy újra van lehetőség a befektetésekre. Ezek a források olyan kulcsfontosságú területekre irányulhatnak, mint az utak építése, a vidéki infrastruktúra fejlesztése, a kórházak modernizálása és az oktatási rendszer korszerűsítése. A pénzügyminiszter kiemelte, hogy Csíkszereda, az ország egyik legkisebb megyeszékhelye, kórháza ma már nem áll összehasonlítható helyzetben a 15 évvel ezelőttivel. "A változások lassan következnek be, és az elveszett bizalom újjáépítése nem könnyű feladat, de jó irányba haladunk" - tette hozzá a miniszter.

A műsorban arról is szó esett, hogy nem államosítják a kettes nyugdíjpillért, idén nem emelik az áfát. A salátarendelettel eltörölt adókedvezmények a becslések szerint 3,9 milliárd lej plusz bevételt hoznak idén az államkasszának. A kisvállalkozóknak, a szolgáltatóknak - például a szépségiparban - Tánczos Barna nem tartja kizárnak a jövőben az átalányadó bevezetését.

Adóreformra szükség van, hogy hét év alatt 3 százalékra tudják visszaszorítani az államháztartás hiányát, de arról csak áprilisban, az államelnök-választások után beszélnek, ám mindenképpen átláthatóságot, és kiszámíthatóságot ígérnek, a reformot idén nem vezetik be.

Related posts