Németország titkos AI-hadseregének építése - a Bundeswehr tervei napvilágra kerültek.


2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

Az "Uranos AI" pályázatára öt cég nyújtott be technológiai javaslatot, köztük olyan nagyágyúk, mint az Airbus, Rheinmetall és Hensoldt, valamint ígéretes drón- és szoftverfejlesztő startupok, például a Quantum Systems és a Helsing.

A költségek akár 80 millió euróra (32,5 milliárd forintra) is rúghatnak, és a tervek szerint a Bundestag költségvetési bizottsága a nyári szünetet követően fogja mérlegelni a két legígéretesebb megoldás tesztelését.

A végső cél, hogy a rendszer 2026-ra már hadrendbe álljon Litvániában.

A projekt egyik legizgalmasabb pályázója a müncheni központú Helsing startup, amely forradalmasítani kívánja az elektronikus hadviselést mesterséges intelligencia alkalmazásával. A cég értéke közel 5 milliárd euróra rúg, ezzel Európa legértékesebb védelmi startupjaként emelkedik ki a mezőnyből. Támogatói között olyan neves befektetők találhatóak, mint a Spotify alapítója, Daniel Ek, valamint a General Catalyst.

Egyes iparági szakértők véleménye szerint a vállalat innovációs potenciálja kétségeket ébreszt: a technológiai aspektusok homályosak, és a drónok navigációs rendszere sem tekinthető forradalminak.

A Bundeswehr számára kulcsfontosságú, hogy az új rendszer illeszkedjen a hadsereg nagyszabású digitalizációs programjához (DLBO), és nyitott architektúrával rendelkezzen, lehetővé téve más szolgáltatók integrációját is. A zárt megoldásokkal jelentkező cégek várhatóan hátrányból indulnak. Helsing a közelmúltban bővítette portfólióját: a korábban csak szoftverre fókuszáló vállalat most már saját fejlesztésű HX-2 harci drónokat is kínál, amelyekkel állítása szerint hatékony védelmi vonalat lehetne kialakítani a keleti határon.

Bár Helsing vállalata azt hirdeti, hogy évente több ezer HX-2 drón előállítására van képes, addig versenytársai, mint például a szintén bajor Quantum Systems, már jelenleg is havi több ezer drón gyártásával büszkélkedhetnek.

A vállalatok heves versenybe kezdek a "drónfal" ötletének gyakorlati megvalósításáért, amely a keleti NATO-határ védelmének megerősítését tűzte ki célul. A végső döntés, hogy melyik technológia kerül bevezetésre, kiemelkedő stratégiai és politikai fontosságú, hiszen alapvetően befolyásolja Németország és a NATO védelmi képességeinek jövőbeli alakulását.

Related posts