A Meta elindította az első tesztelési fázist a saját fejlesztésű mesterséges intelligencia chipjének kipróbálására.


A Meta első, saját tervezésű AI-processzorának gyártás-előkészítési szakasza kedvező ütemben halad előre.

Belsős források útján értesültünk róla, hogy a Meta már a tesztelési szakaszban jár a saját, kifejezetten mesterséges intelligencia tanítására optimalizált processzorának fejlesztésével. A közösségi óriás eddig még csak korlátozottan alkalmazza ezt az új komponenst, de ha az első tesztek kedvező eredményekkel zárulnak, akkor várható a tömeggyártás elindítása és a széleskörű bevezetés. A vállalat által kifejlesztett hardver egy dedikált gyorsító, amely kifejezetten az AI-specifikus feladatok hatékony kezelésére lett tervezve, így energiafogyasztása kedvezőbb, mint az integrált grafikus feldolgozó egységeké (GPU). A projekt megvalósításához a világ legnagyobb szerződéses bérgyártója, a tajvani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) nyújt támogatást.

A Meta a legújabb fejlesztései során a tape-out fázis sikeres lezárása után lépett a tesztelési szakaszba, ahol a mérnökök véglegesen rögzítették a dizájn terveit. A tape-out folyamata körülbelül tízmillió dollárba kerül, és általában 3-6 hónapot venne igénybe, ám a tesztelés eredményessége nem garantált. Ha hiba merül fel, a Meta szakembereinek diagnosztizálniuk kell a problémát, majd újra el kell végezniük a tape-out-ot. A cég vezetősége 2026-ra tervezi, hogy bevezesse az MTIA sorozatba tartozó új Meta chipet, amelyet képzési és számításigényes feladatokhoz használnának, ahol adathalmazokat táplálnak be az AI rendszerekbe a tanulási folyamat elősegítése érdekében.

Mentorhatás: tapasztalataimmal kísérlek az utadon A sikeres IT karrier mögött gyakran áll egy tapasztalt mentor, aki irányt mutat és támogatást nyújt. Ennek a szerepnek számos különböző aspektusa van, és minden egyes kapcsolat egyedi élményeket és tanulságokat hozhat. Az én feladatom, hogy együtt fedezzük fel a lehetőségeket, és segítsek neked a céljaid elérésében.

Az újonnan fejlesztett chip, amelynek specifikációiról még szinte semmi információ nem áll rendelkezésre, a cég legfrissebb lépése a piacon domináló Nvidia és más gyártók iránti függőség csökkentésére. A házon belüli chipek kifejlesztése a Meta hosszú távú stratégiájának része, amelynek célja az infrastrukturális költségek mérséklése. Jelenleg a vállalat hatalmas összegeket fektet az mesterséges intelligencia fejlesztésébe, és a várakozások szerint a kiadásaik 2025-re elérhetik a 114-119 milliárd dollárt. Ebben az összegben szerepel a főként AI-infrastruktúrára szánt 65 milliárd dolláros tőkebefektetés is.

A Meta-hoz hasonló óriás techcégek jelenleg sorban állnak az Nvidia chipjeiért és gyorsítóiért, azonban a Google-tól a Microsofton át az Amazonig terjedően minden vállalat saját AI-gyorsítók fejlesztésébe kezdett, vagy már be is fejezte azt. E törekvések középpontjában áll a mesterséges intelligencia fejlesztések hatalmas költségeinek, valamint a rendszerek üzemeltetési kiadásainak csökkentése.

A közösségi médiával foglalkozó cég továbbra is az Nvidia egyik legfontosabb ügyfele, és jelentős mennyiségű GPU-t gyűjtött össze, hogy támogassa modelljei tréningjét. Ez a technológiai eszköztár kulcsszerepet játszik az ajánlórendszerek és a hirdetési rendszerek optimalizálásában, valamint a Llama Foundation működésének fenntartásában is.

Related posts