A tőzsdei piacok drámai ingadozása Trump intézkedéseinek és Kína válaszlépéseinek következtében újabb aggodalmakat vet fel. A kérdés most az, hogy vajon egy "medvepiac" küszöbén állunk-e?

Kétnapos "piaci vihar" söpört végig az Egyesült Államokon, ahol a Nasdaq index több mint 20 százalékos zuhanásnak indult. A pénteki zárás előtt a világ tőzsdéi drámai mélyrepülésre reagáltak Donald Trump amerikai elnök csütörtöki vámbejelentéseire. Az európai részvények is megélték a kínai ellenlépések okozta hullámverést, miközben a forint helyzete sem javult a globális recessziótól való aggodalmakat kifejező tőzsdei klíma közepette.
A világgazdaság történelmi fordulópont előtt áll. Ha nem vonja vissza döntéseit, Donald Trump három hónap alatt 2,5 százalékról 25 százalékra emeli az USA importvámjait a világ többi részéből származó behozatalra, ami a legmagasabb szint az 1930-as évek óta - elemez a Le Monde. A Dow Jones ipari index több mint 2231 pontot, 5,5 százalékot zuhant, a Nasdaq 100 index 21 százalékot esett, amire a "medvepiac" kifejést használják (a bikapiac legalább 20 százalékos emelkedést, a medvepiac legalább 20 százalékos csökkenést jelent a pénzpiaci szlengben: geopolitikai feszültségekre, gazdasági recessziótól való félelemre utalhat).
A COVID óta ez az első alkalom, hogy valami ennyire különleges történik.
A COVID-19 világjárvány 2020-as csúcspontja óta ez volt az amerikai részvények legzűrzavarosabb hete. Különösképpen a csütörtöki és pénteki napok hoztak jelentős ingadozásokat – számolt be róla a Fox News üzleti portálja, a foxbusiness.com.
A pénteki nap folyamán a tőzsdei zűrzavarok tovább fokozódtak, miután Kína reagált Donald Trump amerikai elnök által bevezetett vámintézkedésekre. Ez a lépés növelte a kockázatát egy elhúzódó kereskedelmi háborúnak, valamint a globális gazdaságra gyakorolt potenciális károk mértékének - értesült róla a BBC.
Az amerikai részvényeket pénteken erőteljes eladási hullám sújtotta - teszi hozzá a CNN. A kínai kormány ugyanis, válaszul Trump bejelentésére, miszerint az Egyesült Államok 34 százalékos vámot vet ki a kínai termékekre, közölte, hogy ugyanekkora, szintén 34 százalékos vámmal sújtja az Egyesült Államokból érkező importárut.
Európa, mint egy hatalmas üllő, mely alatt a történelem tűzén formálódnak a népek sorsa, miközben a verő, a kultúrák és hagyományok sokszínűsége, folyamatosan üti, formálja és alakítja a kontinens arculatát. Itt, ahol a különböző identitások és eszmék ütköznek, születnek meg az új ötletek és irányzatok, és minden egyes csapás új lehetőségeket teremt a jövő számára. Európa e dinamikus kölcsönhatása nem csupán a múlt öröksége, hanem a jövő reménye is, egy olyan hely, ahol a változás és a fejlődés sosem áll meg.
Pénteken jelentős visszaesést mutattak az európai tőzsdék, ahol a STOXX 600 index és a német DAX is a korrekciós zónába lépett. A helyzet súlyosbodását Kína válaszreakciója váltotta ki az amerikai vámok ellen, ami tovább fokozta a kereskedelmi háború következtében kialakuló globális recessziótól való aggodalmakat - írja a Reuters.
A forint helyzete sem maradt érintetlen a pénzpiacok ingadozásai miatt: pénteken a forint az euróval szemben egy időre 407-es szintet is elért.