Varga-Bajusz Veronika: A fiatalok diadala a nemzet jövője A fiatal generációk sikerei nem csupán egyéni teljesítmények, hanem a nemzetünk fejlődésének és jövőjének is alapkövei. Az ifjúság kreativitása, innovatív gondolkodása és eltökéltsége képes formál


"Meggyőződésünk, hogy a fiatalok teljesítménye egyben a nemzet jövőjének záloga - hangsúlyozta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint a fiatalokkal foglalkozó ügyekért felelős államtitkár a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának doktoravató és oklevélátadó ünnepségén, amely hétfőn zajlott Budapesten."

Varga-Bajusz Veronika köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy az egyetemek néhány évvel ezelőtti kezdeményezése a felsőoktatás alapjainak rendszerszintű megújítására nem véletlenül született. Az intézmények többsége ráébredt arra, hogy a rendszerváltás óta gyakorlatilag változatlan magyar felsőoktatás egyre inkább elveszíti versenyképességét a nemzetközi színtéren. Ezen kívül nemcsak a fiatalok, hanem az oktatók és kutatók megtartásában is komoly nehézségekkel küzd, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

A teljesítményorientáltság, a versenyszellem és a rugalmas munkakörnyezet elengedhetetlen volt ahhoz, hogy az intézmények valóban aktivizálódjanak és fejlődésnek induljanak - tette hozzá.

Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta, hogy az új rendszer középpontjában a hallgatók állnak. Céljuk, hogy egyre magasabb színvonalú és versenyképesebb felsőoktatást nyújtsanak számukra, amely segíti őket álmaik megvalósításában.

"Mindannyian tudjuk, hogy a nemzet iránt elkötelezett, a térségük fejlődésében érdekelt, a magasan képzett polgároknak megfelelő értékeket közvetítő egyetemek a versenyképességünk legfontosabb erőforrásai" - mondta, hozzátéve: az átalakítások révén az egyetemek hozzáférhetőbbek lettek, 40 százalékkal nőtt a jelentkezők száma.

Kiemelte, hogy az egyetemek elkötelezték magukat a hallgatói élmények javítása mellett, és figyelembe veszik a diákok igényeit. Ennek következtében jelentősen csökkent a lemorzsolódás, javult a tudományos teljesítmény, és a nemzetközi publikációk száma körülbelül ötven százalékkal emelkedett. Ezen felül a vállalatok bevételei 67 százalékkal nőttek, míg a szellemi tulajdonból származó bevételek akár hétszeresére ugrottak. Emellett a szabadalmak és védjegybejelentések száma is növekedett - sorolta a pozitív változásokat.

Az államtitkár hangsúlyozta a családbarát megközelítést, kiemelve, hogy a 30 év alatti fiatalok számára, ha gyermekvállalásra adják a fejüket, a diákhitel-tartozásuk eltörlésre kerül. Ezen felül állami ösztöndíjban részesülhetnek, és lehetőségük van arra is, hogy szüneteltessék tanulmányaikat, vagy egyéni tanrendet kérjenek, hogy a lehető legjobban tudják összeegyeztetni a családi életet és a tanulmányokat.

"Hisszük azt, hogy a fiataloknak lehetőségeket, esélyt kell adni, nem választási kényszert tenni rájuk, így tudnak szárnyalni" - húzta alá. Kitért arra is, hogy az elmúlt 15 évben megduplázták a külföldi hallgatók számát is.

Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta: a jelen és a jövő sikeres Magyarországához szükség van azokra a szakemberekre, tudósokra, kutatókra, akik átfogó képpel rendelkeznek a világról, értik a folyamatokat, képesek a jelen eseményeire reflektálni, erősítik identitásunkat, és képesek utat mutatni a rohamosan változó, rendkívül bizonytalan korban.

A kormány különös figyelmet fordít arra, hogy a fiatalok életkezdését minden lehetséges módon támogassa - hangsúlyozta.

Az államtitkár méltatta a Károli-egyetemet, amelynek korábban maga is hallgatója volt. Úgy fogalmazott: számára a KRE egyszerre jelenti a tudást, a személyközpontú oktatást, az összetartó közösséget, valamint az értékek megóvását.

Móricz Zsigmond bölcsességét idézve hangsúlyozta, hogy a jövő építése a valódi cél, nem pedig a pillanatnyi, hirtelen jött sikerek utáni kapkodás.

Related posts