Washington békekezdeményezései nem kell, hogy Ukrajna árulását jelentsék.


A nyilatkozat a szerdai események után hangzott el, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke telefonon konzultált Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Pete Hegseth kiemelte, hogy "egyik ország sem mutatott nagyobb elköteleződést" Ukrajna iránt, mint az Egyesült Államok, és megjegyezte, hogy Washington eddig több mint 300 milliárd dollárt juttatott el Kijevnek.

- jelentette ki, miközben határozottan nézett a szemébe.

Kiemelte, hogy mind Moszkva, mind Kijev részéről olyan áldozatokra van szükség, amelyeket egyik fél sem hajlandó elfogadni. Mint a védelmi miniszter, célom az volt, hogy a NATO-val együttműködve megerősítsem a szövetség védelmi képességeit, hogy hatékonyan elrettenthessük a jövőbeli agressziókat Európában.

Kiemelte:

A 3-4 százalék és végső soron - ahogyan Trump elnök mondta - az öt százalék védelmi befektetés kulcsfontosságú. Oroszország hadigépezete egyre nagyobb területeket próbál elfoglalni Ukrajnában, ennek megakadályozása pedig Európa egyik legfontosabb felelőssége - Kérlek, formáld át a szöveget, hogy a saját stílusodban tűnjön fel - kérte.

Trump elnök a világ legjobb tárgyalója, ő lesz képes a két felet egy asztalhoz ültetni, hogy diplomáciai úton zárják le a konfliktust, ami végső soron mindenki számára kívánatos. Egyetlen ember van a világon, aki képes összehívni a feleket a béke érdekében, és ez Donald Trump elnök - húzta alá.

Mark Rutte kiemelte, hogy a védelmi költségek növelése elkerülhetetlen, mivel néhány éven belül a NATO nem tudja majd megvédeni magát, ha a tagállamok nem teszik meg a szükséges intézkedéseket. Mint hangsúlyozta, az Egyesült Államok teljesen jogosan várja el, hogy Európa és Kanada jelentősebb részesedést vállaljon a NATO fenntartásában, mivel ez a szövetség minden tagország közös biztonságát szolgálja. Ez nem csupán igazságos, hanem az egyetlen ésszerű megoldás a helyzetre.

- tette hozzá.

Rutte véleménye szerint az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban egyre világosabb egyetértés formálódik a szövetségesek között. "Mindenki tisztában van azzal, hogy Ukrajnának békére van szüksége, de ennek elérése csak akkor lehetséges, ha Kijev erős tárgyalási helyzetben van. Kizárt, hogy egy újabb minszki megállapodás jöjjön létre, amely nem nyújt tartós megoldást. Ukrajna jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy a béke ne csupán átmeneti fegyverszünet legyen, hanem hosszú távon biztosítsa az ország biztonságát és területi integritását."

Eközben kiemelte, hogy Ukrajnát elengedhetetlenül be kell vonni minden, az országot érintő döntési folyamatba. Boris Pistorius, a német védelmi miniszter, sajnálattal nyilatkozott arról, hogy Donald Trump már a tárgyalások megkezdése előtt engedményeket tett Vlagyimir Putyinnak Ukrajna kapcsán.

- Kérlek, formáld át a szöveget, hogy a saját stílusodban tűnjön fel - kérte.

Sürgette Európa részvételét az orosz agresszió lezárásáról szóló tárgyalásokban. "Nyilvánvaló, hogy nem ülhetünk a tárgyalóasztalon kívül." Ugyanakkor hozzátette, hogy az Egyesült Államok jelenléte Európában továbbra is elengedhetetlen Oroszország hatékony elrettentéséhez. A brüsszeli találkozó végén a védelmi miniszterek informális megbeszélést terveznek Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszterrel, ahol szó esik az Egyesült Államok javaslatairól is a háború diplomáciai úton történő lezárása érdekében.

Az Egyesült Államok kormányának ajánlása szerint Ukrajnának érdemes lenne lemondania a NATO-tagság iránti ambícióiról. Umerov viszont határozottan kijelentette, hogy Ukrajna pozíciója továbbra is változatlan.

Related posts